Otel tekstili ürünleri seçiminde kumaş kalitesi çok önemli olmasına rağmen bazen aradaki farklar ve kalitenin nasıl adlandırıldığı çoğu zaman yanlış anlaşılmakla birlikte, kumaşlar arasındaki farklar tam olarak bilinememektedir.

"Tel sayısı" yada piyasa adıyla "sıklık/kumaş sıklığı" denilen ve kaliteyi adlandıran bu teknik detay 1 cmiçerisindeki atkı ve çözgü ipliklerinin toplam sayısını vermektedir. 

Tabiki kumaş sıklığı ile birlikte kullanılan ipliğin kalınlığı ve türü de kumaş kalitesini sınıflandırmak için önemli bir faktördür. İplik ne kadar ince ve sıklık yüksek olursa kumaş ta o kadar kaliteli olacaktır. Buradan anlaşılacağı üzere her ikisi de %100 pamuk olan, 83 tel/cm2 bir ürün, 57 tel/cm2 olan bir üründen çok daha kaliteli olacaktır.

57 tel/cm2 kumaşlar - Ranforce

57 tel olarak adlandırılan bu kumaş türü %100 pamuk yada pamuk polyester karışımlı olabilmektedir. Bezayağı denilen 1x1 dimi yada 2x1 dimi olarak üretimi yapılmaktadır. Genellikle 30/1 Ring karde ipliğinden üretilmektedir. yaklaşık olarak 115-120 gr/m2 olarak dokunmaktadır. Websitemizde en alt kalite ürün olarak satılmaktadır.

62/63 tel/cm2 kumaşlar - Akfil

Bu kumaş türü orta kalite kumaşları adlandırmak için kullanılmaktadır. Kimi firmaların yalancı saten olarak sattıkları üründür. 1x1 dimi ya da 2x1 dimi olarak üretimi yapılmaktadır. Genllikle 30/1 karde ipliği kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 120 - 125 gr/m2 civarında dokunmaktadır.

82 tel/cm2 kumaşlar - Percale

Bu kumaş türü 63 tel grubuna alternatif olarak üretilmiş kaliteli kumaşlardır. 82 tel satenlerden farklı olan özelliği saten dokuma yapısı yerine 1x1 dimi yada 2x1 dimi örgü yapısında olmasıdır. Genellikle 40/1 compact penye iplikten dokunur ve 125-130 gr/m2 civarında ağırlığa sahiptir.

82 tel/cm2 kumaşlar - Saten (Pamuk saten)

Saten kumaş denilince genellikle akla polyesterden dokunmuş, atlas kumaş türü, kaygan, terleten kumaşlar gelmektedir. Kaygan olması kısmen doğru olsa da terletme yapması kullanılan iplikle alakalıdır. Pamuk ipliğinden dokunmuş kumaşlar terletme yapmaz. Kullanılan ipliğe göre birçok türevi olabilir, ipek saten, pamuk saten, atlas saten, bambu saten, modal saten bunların bazı türleridir. Kaygan olmasının sebebi yüzey pürüzsüzlüğünün çok fazla olmasından dolayıdır. Ancak bu pürüzsüzlük kumaşın müthiş derecede yumuşak olmasına sebep olduğundan özellikle otel tekstili ve ev tekstili sektörlerinde en çok tercih edilen kumaş olmasını sağlamıştır. 
Saten ismini almasına sebep olan örgü yapısı 5x1 saten yada 7x1 saten yapısından dolayıdır.
Genellikle 40/1 compact penyeden dokunur. ve yaklaşık 125-130 gr/m2 ağırlığındadır.
Yollu saten yada düz olarak seçenekleri mevcuttur.

105 tel/cm2 kumaşlar - Süper saten

98 tel, 100 tel, yada 105 tel gibi türevleri olabilmektedir. 5x1 yada 7x1 saten olarak dokunur, standart satenin kalitesini arttırmak adına üretilmiş alternatif ürünlerdir. %100 pamuk olarak üretilebildiği gibi pamuk/polyester karışımlı olarak ta üretilebilmektedir. Genellikle 40/1 compact penye iplikten dokunur ve 130 gr/m2 ağırlığındadır. Websitemizde kareli 105 tel olarak satılmaktadır.

120 tel/cm2 kumaşlar - Delux Saten

Otel tekstilinde tercih edilen en üst gruplardan bir tanesidir. 5x1 yada 7x1 saten dokuma yapısına sahiptir. Genellikle atkı 50/1 yada 60/1 kompact penye, çözgü ise 60/1 compact penye iplikten dokunmaktadır. 140 gr/m2 civarında gramaja sahiptir. Genellikle çok lüks oteller tarafından tercih edilmektedir. Gerek ipliğin çok ince olması ve gerekse dokuma sıklığının çok fazla olması, fiyatının yüksek olmasını etkileyen en önemli sebeplerdendir.

Bu kumaş gruplarının haricinde 52 tel, 72 tel, 98 tel, 160 tel gibi çeşitler de mevcuttur ve alt üst grupları ile benzerlik göstermektedir. Bu ürün grupları çok sık tercih edilen gruplar olmadığından ekstra açıklamaya yer verilmemiştir.

Websitemizde aksi belirtilmediği sürece satılan tüm ürünler %100 pamuktan üretilmiş ürünlerdir.

Banyo tekstil ürünleri hakkında bilgi için tıklayın,

Kumaş ürün seçimi için dikkat edilmesi gerekenler için tıklayın,